sobota, 25 maja 2013

Pierwsze koty za płoty, czyli mecze w Twardogórze i Miliczu.

Mecz w Miliczu.

Polska - Serbia 3:1 (29:27,25:21,22:25,25:19)

Polska: Nowakowski, Kurek, Batman, Wiśniewski, Kubiak, Żygadło, Zatorski (L) oraz Konarski, Możdżonek


Serbia: Kovačević U., Petković, Brđović, Podraščanin, Lisiniac, Petrić, Vujić (L) oraz Ivović, Rašić, Starović




Zważając na to, że to dopiero początek sezonu reprezentacyjnego to podopieczni Andrei Anastasiego spisali się całkiem nieźle.Oczywiście szkoda tego "ukradzionego" trzeciego seta, ale mogło być gorzej.Bardzo spodobało mi się to, że trener postawił na ultra ofensywne ustawienie w przyjęciu Kurek-Kubiak. Obawiałem się, że przez to w przyjęciu będzie katastrofa, ale nie było wcale tak źle.Tylko środek, który zawsze był naszym największym atutem, nie funkcjonował tak jak trzeba.Zarówno Magneto jak i Nowakowski nie byli w swoim optymalnej formie.Dobrze, że mamy w składzie takich graczy jak Kosok czy Wrona, którzy mogą z powodzeniem zastąpić wyżej wymienioną dwójkę.Jest jeszcze Wiśniewski, ale on do mnie kompletnie nie przemawia.Świetnie zagrały skrzydła, ale za to na środku mieliśmy problemy.Piłki były zagrywane na przemian za późno/za wcześnie.Gołym okiem widać było, że Łukasz dużo lepiej dogadywał się ze skrzydłowymi niż ze środkowymi.Z pewnością współprace środkowych z rozgrywającymi trzeba poprawić.Zibi w ataku prezentował się świetnie.Kubiak chwilami bardzo dobrze, ale musi dopracować jeszcze kilka elementów.Kurek zdobył bodajże 27 punktów, a to mówi samo za siebie.Do tego niemiłosiernie obijał Serbów zagrywką.Zatorski również zagrał dobrze.Ogólnie zagraliśmy nieźle, kilka elementów trzeba dopracować, ale po tym meczu możemy odważnie patrzeć w przyszłość.


Mecz w Twardogórze.

Polska - Serbia 1:3 (25:18, 20:25, 32:30, 25:17)

Polska: Winiarski, Włodarczyk, Wrona, Bartman, Wiśniewski, Drzyzga, Ignaczak (L) oraz Konarski


Serbia: Kovačević N., Ivović, Jovović, Petković, Podraščanin, Lisiniac, Rosić (L) oraz Starović



Niestety po zwycięstwie w Miliczu nastąpiła porażka w Twardogórze.Można by rzec, trudna przeprawa w Twardogórze.Na boisku zabrakło Bartosza Kurka, Marcina Możdżonka i Łukasza Żygadły.W zamian za to w kadrze zadebiutowali Andrzej Wrona i Wojciech Włodarczyk.Przechodząc do oceny meczu, widać było, że naszym zawodnikom grało dużo luźniej i lepiej grało się w pierwszym meczu gdzie rozgrywał Żygadło.Drzyzga rozgrywał wolniej, mnie dynamicznie.Ale zawodziło też nasze przyjęcie.Czasami Drzyzga po prostu nie miał z czego grać.W swoim debiucie dobrze zaprezentował się Wojciech Włodarczyk.Skończył kilka ważnych ataków.Poniżej pewnego poziomu nie schodzi również Winiarski, ale w Twardogórze wybitnego meczu nie zagrał.Atakiem graliśmy przeciętnie.Zbyszek zbyt często próbował rozwiązań siłowych, a Konarskiego zniechęcał do gry Serbski blok.Krzysztof Ignaczak grał słabo, słabiej od Zatorskiego w poprzednim meczu.Choć mecz przegraliśmy to możemy odważnie patrzeć w przyszłość.W końcu to tylko mecz towarzyski!
 

Transfery Kurka i Żygadły.

W czasie tego okienka transferowego wielu polaków grających w zagranicznych ligach opuści swoje kluby.Postaram się przybliżyć kierunki transferowe tych zawodników.


Bartosz Kurek (Dynamo Moskwa - Lube Banca Macherata)



Czas gry Kurka w Dynamie Moskwa był najgorszym okresem w jego karierze.24-letni reprezentant Polski od nowego sezonu będzie bronił barw Lube Banca Macherata.Uważam, że przenosiny do Włoch to dobry pomysł na dalszy rozwój kariery Bartka.Napewno Macheracie przyda się dobry przyjmujący.Kurek ma wiele atutów min : piekielnie mocną zagrywkę, mocny atak i bardzo dobrze ustawia się do bloku.Zobaczymy co zrobi Bartek dla Lube Banca w przyszłym roku.Jedno jest pewne.Na skrzydle będzie miał dużą konkurencje.Zawodnicy tacy jak Zaytsev, Parodi czy Savani to przecież topowi przyjmujący w Europie.




Łukasz Żygadło (Fakiel Nowy Urengoj - Zenit Kazań)



Dla Łukasza przenosiny do Zenitu to ukoronowanie dobrego sezonu  w Fakiele.Trafia do nie byle drużyny.Zenit Kazań nie schodzi z podium Ligi Mistrzów już od trzech lat.W Kazaniu na pozycji pierwszego rozgrywającego zastąpi 37-letniego Valerio Vermilio.Włoch jest jednym z najlepszych rozgrywających na świecie, jednak ma już swoje lata.Reprezentant Polski też nie należy do najmłodszych zawodników lecz jest zdecydowanie lepiej przygotowany kondycyjnie.Zenit to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w Rosji.W przyszłym sezonie będzie występował ramię w ramię z takimi gwiazdami jak Alexander Volkov czy Maksim Michajłow.

niedziela, 19 maja 2013

Oczekiwania kibiców na sezon reprezentacyjny.



Po zakończeniu sezonu klubowego wszyscy kibice siatkówki w Polsce czekają na sezon reprezentacyjny a przede wszystkim na Mistrzostwa Europy, które organizujemy wraz z Danią.To właśnie przez ME sezon 2013/2014 jest tak ważny dla naszych siatkarzy.Z pewnością wszyscy liczą na sukces.Ale zanim rozpoczną się ME czeka nas Liga Światowa.Do tej Ligi Światowej trzeba się należycie przygotować.Właśnie temu ma służyć dwumecz z Serbią, który reprezentacja rozegra odpowiednio 24 maja o godz. 17.00  i  25 maja o godz.17.00. Zatem przyjrzyjmy się głębiej składowi, który powołał Andrea Anastasi.

Środkowi:
Piotr Hain (Indykpol AZS Olsztyn)
Karol Kłos (PGE Skra Bełchatów)
Grzegorz Kosok (Asseco Resovia Rzeszów)
Marcin Możdżonek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Piotr Nowakowski (Asseco Resovia Rzeszów)
Łukasz Wiśniewski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Andrzej Wrona (Delecta Bydgoszcz)
Maciej Zajder (AZS Politechnika Warszawska)

Na tej pozycji mamy kłopot bogactwa.Oprócz Możdżonka, Nowakowskiego i Kosoka, którzy już w zeszłym roku byli pierwszoplanowymi postaciami w Reprezentacji Polski dochodzi Łukasz Wiśniewski i Andrzej Wrona.Obydwaj pokazali się ze świetnej strony w sezonie ligowym miejmy nadzieje, że podobnie będzie w reprezentacyjnym.Oprócz nich mamy 3 młodych wilków : Karola Kłosa, Macieja Zajdera i Piotra Haina.

Rozgrywający:
Fabian Drzyzga (AZS Politechnika Warszawska)
Marcin Janusz (Wkręt-met AZS Częstochowa)
Grzegorz Łomacz (Lotos Trefl Gdańsk)
Paweł Woicki (PGE Skra Bełchatów)
Łukasz Żygadło (Fakieł Nowy Urengoj)

Wśród rozgrywających dziwi brak Zagumnego, ale zapewne pierwszym rozgrywającym będzie Łukasz Żygadło, który po tym sezonie przenosi się z Fakieła do Zenitu Kazań.Ten transfer to ukoronowanie ciężkiej pracy Łukasza.Uważam, że jego zmiennikiem będzie Drzyzga lub Woicki.Wolałbym młodego Drzyzgę, ale ostateczna decyzja należy do trenera.

Atakujący:
Zbigniew Bartman (Asseco Resovia Rzeszów)
Grzegorz Bociek (Wkręt-met AZS Częstochowa)
Jakub Jarosz (Andreoli Latina)
Dawid Konarski (Delecta Bydgoszcz)
Bartosz Krzysiek (Indykpol AZS Olsztyn)
Maciej Muzaj (PGE Skra Bełchatów)

Na zeszłorocznej Lidze Światowej jak i na Igrzyskach Olimpijskich Zbigniew Bartman był podstawowym atakującym a Jakub Jarosz jego zmiennikiem.Jeśli chodzi o "Zibiego"  to przez cały sezon nękały go kontuzję.Swoją wysoką, optymalną formę złapał dopiero pod koniec play-offów.A Jaroszowi sezon w Andreoli Latina wyszedł bardzo przeciętnie.Naszczęście w naszej rodzimej PlusLidze pojawił się wielki talent, a nazywa się Dawid Konarski.W dużym stopniu doprowadził Delecte do pierwszego miejsca po fazie zasadniczej PlusLigi i Anastasi powinien dać mu sprawdzić się w reprezentacji.

Przyjmujący:
Wojciech Ferens (Indykpol AZS Olsztyn)
Miłosz Hebda (Wkręt-met AZS Częstochowa)
Michał Kubiak (Jastrzębski Węgiel)
Bartosz Kurek (Dynamo Moskwa)
Michał Ruciak (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)
Krzysztof Wierzbowski (AZS Politechnika Warszawska)
Michał Winiarski (PGE Skra Bełchatów)
Wojciech Włodarczyk (Aich/Dob Posojilnica)
Wojciech Żaliński (Lotos Trefl Gdańsk)

Uważam, że mamy pięciu przyjmujących, z których usług będzie korzystał Andrea Anastasi.Będą to : Bartosz Kurek, Michał Winiarski, Michał Kubiak, Michał Ruciak i Wojciech Włodarczyk.Każdy z tej piątki jest gotowy do gry na najwyższym światowym poziomie.Ciekawi mnie tylko jaką parę przyjmujących wybierze selekcjoner.

Libero:
Krzysztof Ignaczak (Asseco Resovia Rzeszów)
Damian Wojtaszek (Jastrzębski Węgiel)
Paweł Zatorski (PGE Skra Bełchatów)
Michał Żurek (Indykpol AZS Olsztyn)

Tutaj nie mamy problemu.Numerem jeden jest Krzysztof Ignaczak.


Podsumowując mamy bardzo dobry i wyrównany skład.Mam nadzieje, że ten sezon będzie jednym z lepszych w naszej historii.

środa, 15 maja 2013

Podsumowanie transferów Plusligi.

 

Asseco Resovia Rzeszów :


Przychodzą : Fabian Drzyzga (AZS Politechnika Warszawska), Dawid Konarski (Delecta Bydgoszcz), Nikołaj Penczew (Effector Kielce)
Odchodzą : Zbigniew Bartman, Maciej Dobrowolski (Indykpol AZS Olsztyn) , Nikola Kovacevic

Resovia w tym okienku transferowym postanowiła się wzmocnić.Zamiast Kovacevica, któremu sezon 2012/2013 nie wyszedł zupełnie ściągnęli do Rzeszowa młodego i perspektywicznego Pencheva.Maciej Dobrowolski powędrował do Indykpolu, a zamiast niego drugim rozgrywającym będzie Fabian Drzyzga.Wielu fanów Rzeszowskiej drużyny ubolewa nad stratą Zbigniewa Bartmana, który posiada propozycję z Turcji i  Rosji i to prawdopodobnie do jednego z tych krajów wyjedzie.Jednak na jego miejsce do Rzeszowskiej drużyny dołączy Dawid Konarski, który okazał się prawdziwą rewelacją sezonu 2012/2013.

 

PGE Skra Bełchatów :


Przychodzą : Miguel Angel Falasca (trener), Stephane Antiga (Delecta Bydgoszcz), Andrzej Wrona (Delecta Bydgoszcz), Nicolas Uriarte (Buenos Aires Unidos), Facundo Conte (Dynamo Krasnodar), Wojciech Włodarczyk (SK Posojilnica AICH/DOB)
Odchodzą : Jacek Nawrocki (trener), Maciej Bartodziejski (II trener), Wytze Kooistra, Dante Boninfante, Michał Winiarski (Fakel Novy Urengoy), Aleksandar Atanasijević (Sir Safety Perugia)

Skra po nie udanym sezonie postanowiła kupić kilku wartościowych zawodników.Na pierwszy rzut oka zobaczymy zmianę trenera Skry.Trenerem Żółto-Czarnych zostanie ich były zawodnik - Miguel Angel Falasca.Do tego Skra dokupiła Antige i Wronę z Delecty, Wojciecha Włodarczyka i dwóch Argentyńczyków Facundo Conte i Nicolasa Uriate.Nie obyło się jednak bez strat. Oprócz Dante Bonifante i Wytze Kooistrze, z którymi nie przedłużono kontraktu Skra straciła Atanasijevica i Winiarskiego.Obydwaj dawali w tym sezonie Skrze naprawdę dużo, więc kibiców smuci ich strata.

 


ZAKSA Kędzierzyn-Koźle :


Przychodzą : Sebastian Świderski (trener), Oskar Kaczmarczyk (II trener), Wojciech Ferens (AZS Olsztyn), Dick Kooy (Lube Banca Macerata)
Odchodzą  : Felipe Fonteles (Fenerbahce Stambuł), Daniel Castellani (Fenerbahce Stambuł),

Po tym sezonie Zaksa straci swojego najlepszego zawodnika poprzedniego sezonu Felipe Fontelesa oraz trenera Daniela Castellaniego.Obydwaj wybrali  Fenerbahce Stambuł jako swojego nowego pracodawce.Od początku  sezonu 2013/2014  I trenerem Zaksy będzie Sebastian Świderski.Zaksa wzmacnia swoje skrzydła kupując Wojciecha Ferensa i Dicka Kooya.Szczególnie transfer tego drugiego zwrócił moją uwagę.Dick Kooy do tej pory występował w Macheracie, jednak tam jest aż trzech świetnych skrzydłowych : Zaytsev, Savani, Parodi a po tym sezonie do Macheraty dojdzie jeszcze nasz zawodnik Bartosz Kurek.Było oczywiste, że pięciu doskonałych przyjmujących to za dużo.Tylko nie wiadomo było, który pójdzie do odstrzału.Padło na Kooya.Według mnie to dobrze, bo on znacząco poprawi atrakcyjnośc naszej ligi.

Jastrzębski Węgiel :


Przychodzą : Alen Pajenk (Lube Banca Macerata)
Odchodzą : Russell Holmes (Sehir Belediyesi Istanbul)


Delecta Bydgoszcz :


Przychodzą : Miłosz Zniszczoł (Effector Kielce )
Odchodzą : Dawid Konarski (Asseco Resovia Rzeszów), Andrzej Wrona (PGE Skra Bełchatów), Stephane Antiga (PGE Skra Bełchatów), Michał Masny


AZS Politechnika Warszawska :


Odchodzą : Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów)


Lotos Trefl Gdańsk :


Odchodzą: Dariusz Luks (PTPS Piła), Patryk Szczurek


Effector Kielce :


Odchodzą : Miłosz Zniszczoł (Delecta Bydgoszcz), Nikołaj Penczew (Asseco Resovia Rzeszów)

Indykpol AZS Olsztyn :


Przychodzą : Maciej Dobrowolski (Asseco Resovia Rzeszów), Krzysztof Stelmach (trener)
Odchodzą : Radosław Panas (trener),